Mreža mladih Muftijstva travničkog u posjeti Goraždu

03 Novembar 2024

U nedjelju, 03. novembra 2024. godine u organizaciji Mreže mladih Muftijstva travničkog na čelu sa koordinatorom hfz Mahir-ef. Ramićem, a u kojoj su učešća uzeli aktivisti Mreže mladih iz većine medžlisa, upriličena je jedinstvena posjeta Goraždu, gradu koji nosi snažan historijski značaj za naš narod i islam.

Ova posjeta pružila je našoj omladini priliku da kroz zajednički program, učenje i razgovore prodube saznanja o svojoj vjeri i ojačaju međusobne veze, a prva stanica bila je posjeta Kayseri džamiji (1430–2009) gdje su tople izraze dobrodošlice izrazili aktivisti Mreže mladih Muftijstva goraždanskog na čelu sa koordinatoricom Muftijstva Amelom Mujagić. U društvu profesora Eldina Baljevića naši omladinci su prisustvovali historijskom času na kojem su se kroz različite kazivanja upoznali s vremenom ratnih strahota, ali i s ponovnim nastajanjem i opstankom grada Goražda. Ova priča o ustrajnosti i snazi vjere duboko se dojmila naše omladine, pruživši im priliku da uče iz prošlosti i razumiju žrtvu i hrabrost onih koji su branili svoju vjeru i domovinu.

Nakon toga posjetili smo spomenik podignut u čast nevino stradale djece tokom rata. Ovaj trenutak je bio ispunjen emocijama i tišinom dok smo se prisjećali teških godina kroz koje je prošao naš narod. Omladina je s dubokim poštovanjem proučila fatihu za duše nevinih žrtava svjesna važnosti sjećanja i očuvanja istine o prošlim događajima.

Ikindiju namaz klanjali smo u Ustikolini u Turhan džamiji čiji je ambijent dodatno podstakao osjećaj duhovne povezanosti i zajedništva među mladima. O džamiji i gradu Ustikolini govorio je glavni imam Edib-ef. Efendić, a nakon namaza uputili smo se prema mezarju u Odžaku gdje smo imali priliku čuti priče o prošlosti, osmanskom naslijeđu i ulozi islama u životima naših predaka. Omladina je sa zanimanjem razgledala nekoliko nišana iz osmanskog perioda, koristeći priluku da se od domaćina sazna o značenju simbola i natpisa na ovim spomenicima, kao i o važnosti očuvanja našeg kulturnog naslijeđa.

Posebno značajan trenutak posjete bilo je učenje fatihe pred mezarom Hasana Čengića uz prisjećanje na njegovu životnu priču i doprinos domovini i zajednici. Njegov lik i djelo ostavili su dubok utisak na omladinu koja je kroz ove priče mogla dublje razumjeti izazove s kojima se suočavala prethodna generacija muslimana u Bosni.

Pred sami kraj posjete akšam namaz smo obavili u Aladža džamiji u Foči, još jednom simboličnom mjestu koje svjedoči o dugoj i turbulentnoj historiji Bošnjaka u ovom regionu. O historijatu džamije i trenutnom stanju u Foči govorio nam je imam Aladža džamije Miralem ef. Hodžić. Ovaj ispunjen dan završili smo povratkom u Sarajevo, potom dalje prema našim medžlisima na području Muftijstva travničkog obogaćeni vrijednim iskustvima, učvršćenim prijateljstvima i s novim saznanjima o snazi vjere, historiji i našoj odgovornosti u očuvanju tradicije.

Ova posjeta nije bila samo putovanje kroz mjesta i događaje, već i putovanje kroz historiju i identitet, koje je mladima omogućilo da učvrste svoje vrijednosti i steknu dublje poštovanje prema naslijeđu koje nose.

(Mreža mladih)

Čitano 299 puta