Sarajevska filharmonija gostovala u Bugojnu i Travniku

27 Juni 2019

U srijedu, 27.06.2019. godine u Kristalnoj sali općine Bugojno Sarajevska filharmonija izvela je tradicionalni koncert u sklopu vjersko-kulturne manifestacije “509. Dani Ajvatovice”.

Orkestrom je dirigovao Munir Mešanović, a solističke nastupe izvele su sopranistica Andrea Paić i mezzosopranistica Amila Ravkić.

Sarajevska filharmonija prvi je profesionalno organizovan simfonijski orkestar na području BiH, a svoje je korijene imala već u ansamblima koji su se formirali tokom austrougarske vladavine na tlu naše države.

Od 1923. godine, postojanje ovog filharmonijskog orkestra u BiH predstavlja jedan od stubova muzičke kulture i instituciju muziciranja od fundamentalnog značaja za sarajevsku i bosanskohercegovačku sredinu.

Publika u Bugojnu je imala priliku da uživa u jednosatnoj izvedbi koncerta, a svoje zadovoljstvo i ushićenost su iskazali višeminutnim aplauzom na kraju.

Nakon Bugojna, Orkestar sarajevske filharmonije održao je koncert u 20 h Centru za kulturu u Travniku.

(www.bug.ba i Agencija DAN)

Čitano 1729 puta